23 února, 2023

Hodinová x denní sazba či sazba za úkol?

Pokud poptáváte web od jednotlivce (freelancera), tak ve většině případů dojde na hodinovou sazbu. Toto samozřejmě neplatí pouze u jednotlivců, ale ve většině případů hodinovky dominují právě zde.

Jakto, že je hodinovka tak vysoká? Tuto otázku si nejspíše položilo spoustu lidí, když narazili na tisíce Kč za hodinu práce specialisty. Je to oprávněné chtít tolik peněz za hodinu práce?

Je třeba si uvědomit, že pokud je někdo specialista ve svém oboru, a má opravdu zkušenosti, tak hodinová sazba bude vyšší, a to jednoduše z důvodu zkušeností.

Specialista s hodinovou sazbou v řádu tisíců Kč vám udělá za hodinu práce mnohem více, než absolvent s hodinovkou v řádu stokorun, takže určitě není pravidlo, že čím nižší hodinová sazba - tím levnější úkon. U specialisty neplatíte jen čas, ale také zkušenosti a know-how. Většina firem a jednotlivců koukají na hodinovou sazbu za vidinou lepší ceny, a přitom může jít velmi často o opak.

V praxi to může vypadat tak, že utratíte x tisíc za nekvalitní služby, a nakonec budete muset sáhnout stejně po profesionálovi, samozřejmě to není vždy pravidlem. Ale často se to stává, vás to ve finále stojí více peněz a především času.

Proto bych doporučil nehledat dodavatele jen podle hodinové sazby, ale především podle referencí, sympatií, hladké spolupráce.

Jestli chcete sáhnout po začínajícím freelancerovi, tak by bylo dobré si ho nejdříve "vyzkoušet" na nějakém menším projektu, abyste zjistili, jak se vám bude spolupracovat zrovna s tímto člověkem. Lidé bez portfolia zpravidla nabídnou alespoň náhled zdarma a nezávazně (sám jsem to tak dělal), takže nekupujete zajíce v pytli. U specialisty je dobré si důkladně projít jeho práci a ujistit se, že on je ten pravý a připravit si co nejlépe podklady, ušetří vám to spoustu času a peněz. Jak si připravit podklady pro tvorbu webových stránek se dozvíte v mém dalším článku.

Jak to mám já s hodinovkou?

Za prvé se nepovažuji za úplného mistra v oboru, ve světě IT mě toho zajímá spoustu, takže se neustále vzdělávám, a chtěl bych mít přesah v co nejširším spektru. Ale také nejsem začátečník, sice jsem se dal na dráhu freelancera nedávno, a portfolio nemám tak veliké co se týče čistě mé práce, ale zkušenosti a know-how mám z firem kde jsem pracoval, a pro které jsem pracoval. A myslím si, že za ty roky dokážu najít vhodné řešení a především mám lidský přístup, takže znám svou cenu. Hodinové sazby dělám na vyžádání, pokud je klient požaduje, nebo při menších pracích jako je např. správa stránek, reporty apod., ale pokud jde o předělání webu, nebo tvorbu/optimalizaci nových stránek, tak zpravidla naceňuji v rámci MD (man day), tedy můj pracovní den. Pevnou sazbu nemám, záleží především na velikosti projektu a délce spolupráce. Má základní hodinová sazba je 1000,- a 6000,- za MD, s tím, že pokud jde o dlouhodobější spolupráci, větší zakázku nebo zajímavý projekt do portfolia je cena nižší. Tím, že nyní hledám zajímavé projekty, u kterých bych mohl mít více volnou ruku, tak těmto poptávkám nabízím poloviční sazbu za referenci, a to z důvodu, že jsem realista, a vím že mé portfolio není tak veliké, záměrně tam neuvádím projekty na kterých jsem pouze spolupracoval, nebo které jsem dělal pod jinou firmou.

Pokud máte jakékoliv dotazy, tak mi můžete kdykoliv napsat na můj email: jsem@ludvikstemmer.cz

IČO: 04505174 (Neplátce DPH)
Copyright © Ludvík Stemmer

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram